Divadelní košt

Po celý minulý týden 21.–27. října 2019 slavil literárně-dramatický obor školy 80. výročí založení ZUŠ Uherské Hradiště řadou divadelních představení a sólových vystoupení, setkáními s herci Slováckého divadla a absolventy. Konal se totiž Divadelní košt aneb Jeden týden s literárně-dramatický oborem ZUŠ Uherské Hradiště.

V pondělí návštěvníci zhlédli představení Švandova divadla Pankrác ´45 s Evou Josefíkovou, se kterou se poté konala beseda. Diváci si mohli s herečkou popovídat o jejích hereckých začátcích, divadelních i filmových rolích.

Úterý bylo věnováno Poetickému večírku. V Divadelním sále ZUŠ se představili sóloví recitátoři od osmi do devatenácti let. Diváci si vyzkoušeli hlasovou rozcvičku i sborový přednes. Patronem tohoto večera byl herec Vladimír Doskočil, který se s diváky podělil o své divadelní zkušenosti a zavzpomínal na svoje slavné role ve Slováckém divadle v hrách Černí baroni, Šumař na střeše, Ze života hmyzu a mnoha dalších. Publikum se zajímalo mimo jiné o to, zda hrál někdy prince nebo jak zvládá premiérovou trému.

Ve středu opět v Divadelním sále ZUŠ vystoupil soubor Uleželá želva z pobočky Kunovice s recitačním pásmem z poezie Jiřího Dědečka. Zde také poprvé zazněla slovenština – ZUŠka hostila divadelní soubor WHITE ze ZUŠ D. Kardoša Bánovce nad Bebravou, který vystoupil s představením Sedem minút po polnoci. Patronem večera byla učitelka LDO z Bánovců Zuzana Varhaníková, která divákům představila soubor a po představení diskutovala s žáky naší školy o vzniku a tématu inscenace.

Čtvrteční odpoledne na Malé scéně SD pod názvem Co se vloni urodilo? patřilo loňským nejzajímavějším představením žáků I. stupně literárně-dramatického oboru ZUŠ. Diváci viděli pohádku O princezně Breptalce, recitační vystoupení Jaro, léto, podzim, zima a úsměvný hororový příběh Usnula jsem. Před představeními proběhlo povídání s hercem Slováckého divadla Davidem Macháčkem. Malí diváci si pro něj připravili dotazy na tělo – chtěli vědět, jaký pro něj byl přechod na divadlo oproti životu na konzervatoři, proč má v oblibě právě zpěv šansonů nebo jak se mu svléká před velkým publikem, které jej mohlo vidět například v muzikálu Donaha. Večerní představení pak bylo věnováno premiéře inscenace Panenka z porcelánu, kterou nastudovali žáci II. stupně, členové divadelního souboru Dohráli jsme. Před tímto představením proběhla beseda se zakládajícími a bývalými členy souboru, který na škole působí už přes dvacet let. Jeden z prvních byl Karel Mařík, který si pozval na jeviště Michala Hampalu, Radku Mrázovou  a Václava Kalluse. 

V pátek se na Malé scéně SD odehrála opět dvě představení. Prvním bylo Krotenie klaunov Divadla mladých KALORIK ze ZUŠ D. Kardoša Bánovce nad Bebravou. Následující beseda se členy souboru byla velice zajímavá, neboť se jednalo o autorské představení. Posledním divadelním představením Divadelního koštu byla už téměř legendární inscenace bývalých žáků ZUŠ Uherské Hradiště z roku 2013 Tak trochu Cyrano v režii Hany Nemravové. Hostem večera byl herec Slováckého divadla Martin Vrtáček, který zavzpomínal na svou roli Cyrana ve Slováckém divadle v roce 2004. Na jeviště si k rozhovoru pozval "svoji" Roxanu Annu Pospíchalovou a večerního Cyrana Václava Kalluse. 

Sobota patřila Divadelnímu tanečnímu vínku, který byl pro všechny účastníky příležitostí převléci se za některou z literárních, divadelních a filmových postav a uzavřel celotýdenní literárně-dramatický maraton. Patronkou večera byla absolventka LDO ZUŠ Lucie Sedláčková, která večer konferovala společně s kolegou Vojtěchem Johaníkem (i on je absolventem naší školy), k tanci hrála skupina dalšího absolventa – herce Davida Janíka Golden Delicious, o předtančení se postaraly žákyně tanečního oboru Jany Trubačíkové.

Fakturační adresa:
Mariánské náměstí 125, 686 01 Uherské Hradiště

Doručovací adresa (kancelář školy):
Tyršovo náměstí 363, 686 01 Uherské Hradiště

tel.: 572 551 489​
e-mail: zusuh@zusuh.cz

Kontakt, Mapa stránek

Základní umělecká škola v Uherském Hradišti má čtyři obory:

hudební

výtvarný

taneční

literárně-dramatický

copyright © 2015 - 2020 Základní umělecká škola Uherské Hradiště

web vyrobil icard.cz