Andulka vlnkovaná je mezi nejlepšími v republice

Jitka Magdálková historicky poprvé pro ZUŠ Uh. Hradiště získala Zlaté pásmo (ZUŠ)

Převzato z: DOBRÝ DEN S KURÝREM


Historicky poprvé získala výtvarka Zlaté pásmo

Popularita výtvarného oboru hradišťské zušky stoupá strmě vzhůru. Po velmi úspěšné výstavě Doteky pro nevidomé a spolupráci na televizních Perličkách o hudebních skladatelích bylo jako třešnička na dortu uděleno prestižní celorepublikové Zlaté pásmo pedagožce Jitce Magdálkové za projekt Andulka vlnkovaná.

„Měla jsem obrovskou radost za děti, se kterými jsme na projektu pracovali celý rok,“ říká bezprostředně pedagožka Jitka Magdálková, která se se svými žáky dlouhodobě zabývá pozorováním a zobrazováním přírody a místa člověka v ní. „V předchozím projektu jsme celý rok online sledovali hnízdění ohrožených druhů čápa černého, orla mořského a puštíka obecného. Projekt Andulka vlnkovaná je volným pokračováním, tentokrát s exotickým ochočitelným ptactvem,“ vysvětluje pedagožka, která pro tyto účely využila vlastní andulky.

„Třídu jsme proměnili ve voliéru a tím pro děti vytvořili nečekaně inspirativní pracovní prostor. Hravost andulek inspirovala žáky k bezprostřednosti, jejich křehkost a zranitelnost naopak k zodpovědnosti za jejich život,“ popisuje Jitka Magdálková, pod jejímž vedením s andulkami Rory a Čimčou pracovalo před sedmdesát dětí ve věku 7-13 let.

Nejdříve si o andulkách dlouze povídali a seznamovali se s jejich životem i potřebami. Poté do třídy nanosili větve, krmení, aby mohly žít i mimo voliéru. „Bylo úžasné pozorovat, jak dva malí ptáčci ovlivnili výuku a rozsvítili oči našich žáků, což můžete pozorovat i ve výsledném díle,“ upozorňuje pedagožka, která se svými žáky připravila desítky rozmanitých výkresů vytvořených různými výtvarnými technikami i žánry. Setkání s andulkami malí výtvarníci zachytili z několika pohledů. Všechny použité materiály byly přírodní a techniky v souladu s přirozeným prostředím pro život andulek - papír, pigmenty, kresby, otisky pigmentů, lavírované kresby. „Jsem velmi rád, že jsem andulky ve třídě nezakázal,“ pousmál se Stanislav Nemrava, ředitel školy, který netradiční výukový prvek na začátku musel odsouhlasit.

Autor: IVA PAŠKOVÁ


Převzato z: DOBRÝ DEN S KURÝREM

Fakturační adresa:
Mariánské náměstí 125, 686 01 Uherské Hradiště

Doručovací adresa (kancelář školy):
Tyršovo náměstí 363, 686 01 Uherské Hradiště

tel.: 572 551 489​
e-mail: zusuh@zusuh.cz

Kontakt, Mapa stránek

Základní umělecká škola v Uherském Hradišti má čtyři obory:

hudební

výtvarný

taneční

literárně-dramatický

copyright © 2015 - 2022 Základní umělecká škola Uherské Hradiště

web vyrobil icard.cz