Jak se budí princezny:Šípková Růženka okouzluje ruský balet už 130 let

Těsně před projekcí slavného moskevského baletu Spící krasavice vystoupily v neděli 10. března žákyně tanečního oboru Základní umělecké školy Uherské Hradiště a pobočky Staré Město.

Pořad doprovodily slovem Marie Hofmanová a Emílie Pospíchalová: „Balet Spící krasavice (neboli Šípková Růženka) vás přivede do pohádkového světa a je zcela jistě podívanou pro celou rodinu. Svoji premiéru měl 16. ledna 1890 v Marinském divadle v Petrohradě,“ přiblížily žákyně 6. ročníku publiku historické pozadí vzniku baletu. Diváci se také dozvěděli, že hudbu k němu složil Petr Iljič Čajkovskij, který je autorem i jiných slavných baletů, jako jsou Louskáček a Labutí jezero. „Já jsem se doslechla, že se milovníkům baletu hudba Čajkovského příliš nezamlouvala, protože byli zvyklí na jednoduchou hudbu skladatelů, jako byli Cesare Pugni nebo Ludvig Minkus,“ připomněla ve svém úvodu Emílie a Marie jí kontrovala další zajímavostí: „Hudba ale maximálně oslovila choreografa Mariuse Petipu. Ten prý dopodrobna rozpracovával počty taktů některých variací, určoval rytmus i charakter hudby a dokonce i nástroje, které by měly zaznít, a vysvětloval skladateli situace a nálady.“

Situace a nálady nebylo třeba vysvětlovat divákům kina Hvězda, kteří spolu s Dominikou Markovou na modré vlně vpluli rovnou do baletu Korzár na hudbu Riccarda Driga, umocněného středověkou mořskou galérou na velkém plátně. Dominika, která vloni získala několik ocenění na celostátní soutěži Pardubická arabeska, předvedla variaci Odalisky, pak už patřilo jeviště dalším dívkám studujícím taneční umění také pod vedením Jarmily Krystoňové. Následovaly Přítelkyně z baletu Giselle na hudbu Adolpha C. Adama, Tereza Štanglová, Natálie Zemková a Karolína Vojáčková odtančily choreografii Pas de Trois z baletu Paquita na hudbu Ludviga Minkuse.

Po tomto vystoupení představily své umění uherskohradišťské žákyně, vedené Jitkou Adamíkovou. "Sedm tanečnic, které vystoupily v kině Hvězda s choreografií Madame Butterfly na hudbu ze stejnojmenné opery G. Pucciniho, se mnou jako sedm statečných opravdu s neskutečným nadšením a za velmi krátký čas připravily technicky náročnou  choreografii klasického tance s neoklasickými prvky. Měla jsem opravdu radost, když jsem slyšela, jak si holky mezi sebou povídají o opeře Madame Butterfly, že si ji celou stáhly a že by ji chtěly vidět, a že je nádherná atd. Myslím, že jejich píle a nadšení se odrazily v tom, jak nádherně a procítěně tančily," vysvětluje pedagožka Jitka Adamíková, která má za sebou choreografickou spolupráci s několika divadly včetně MD Zlín nebo Divadla Petra Bezruče, aktivně se věnuje tanci v souboru Hradišťan a na ZUŠ v Uh. Hradišti působí od roku 2009.

Fakturační adresa:
Mariánské náměstí 125, 686 01 Uherské Hradiště

Doručovací adresa (kancelář školy):
Tyršovo náměstí 363, 686 01 Uherské Hradiště

tel.: 572 551 489​
e-mail: zusuh@zusuh.cz

Kontakt, Mapa stránek

Základní umělecká škola v Uherském Hradišti má čtyři obory:

hudební

výtvarný

taneční

literárně-dramatický

copyright © 2015 - 2022 Základní umělecká škola Uherské Hradiště

web vyrobil icard.cz