Labutí jezero v kině Hvězda

Před živým moskevským přenosem jednoho z nejslavnějších světových baletů mohli diváci, jak se stalo už tradicí, 23. února sledovat předtančení žaček tanečního oboru Základní umělecké školy Uh. Hradiště, pobočky Staré Město. V okouzlujících choreografiích jsme mohli pod vedením MgA. Jarmily Krystoňové obdivovat klasický tanec na hudbu A. Dvořáka, L. Bernsteina, C. Pugniho a R. Shermanna. Žákyně v elegantních kostýmech tentokrát potěšily návštěvníky choreografiemi Who cares?, Sépie, Kominíčci, Perly a na závěr zatančila sólo Dominika Marková, a to variaci Tatiany z baletu Evžen Oněgin.

Předtančení provázely slovem žákyně ZUŠky Emílie Pospíchalová a Marie Hoffmanová, od kterých se diváci dozvěděli, že světová premiéra Labutího jezera, jehož přímý přenos následoval po vystoupení staroměstských baletek, se konala 4. dubna 1877 právě v Moskvě ve Velkém divadle, podmanivou hudbu k němu složil Petr Iljič Čajkovskij a libreto vytvořil Vasilij Fjodorovič Gelcer. Původní choreografie byla od českého tvůrce Václava Reisingera, do podvědomí však nejvíce vstoupila choreografie Mariuse Petipy a Lva Ivanova.

„Příběh baletu pojednává o hodné princezně Odettě, kterou zaklel zlý čaroděj Rudovous do labutě. Tu si zamiluje princ a slíbí jí lásku. Na oslavu princových narozenin přivede Rudovous svoji dceru Odílii, které přičaroval podobu Odetty. Princ ji nepozná, myslí si, že je to jeho láska, a vezme si ji. Různá nastudování baletu se liší svým závěrem. V některých Odetta zemře z nešťastné lásky, v jiných verzích milenci utonou, v dalších princ Odettu ochrání,“ uvedly žákyně diváky do děje příběhu, který by k nim jinak mohl promlouvat pouze beze slov, prostřednictvím výrazu a dokonalých tanečních pohybů. Jaký konec si pro sál plný dětí a rodičů připravili tanečníci ruského Bolšoj baletu, zůstalo překvapením až do konce.

Fakturační adresa:
Mariánské náměstí 125, 686 01 Uherské Hradiště

Doručovací adresa (kancelář školy):
Tyršovo náměstí 363, 686 01 Uherské Hradiště

tel.: 572 551 489​
e-mail: zusuh@zusuh.cz

Kontakt, Mapa stránek

Základní umělecká škola v Uherském Hradišti má čtyři obory:

hudební

výtvarný

taneční

literárně-dramatický

copyright © 2015 - 2022 Základní umělecká škola Uherské Hradiště

web vyrobil icard.cz