Osmičky galaxie

Základní umělecká škola Uherské Hradiště uvedla ve dnech 6.–7. října pod záštitou radního Zlínského kraje Mgr. Petra Gazdíka a ve spolupráci s Pedagogickým kabinetem českého jazyka poeticko-hudební kompozici OSMIČKY GALAXIE.

V hodinovém pořadu se diváci v Redutě a o den později v koncertním sále ZUŠ mohli zaposlouchat do hlubokých českých i slovenských veršů Jozefa Leikerta, který byl za svoje dílo nominován na Nobelovu cenu za literaturu. Pořad vznikl podle scénáře a v režii Stanislava Nemravy, který je také autorem hudby k pořadu. Veršům na pódiu vdechl život významný slovenský herec a recitátor Jozef Šimonovič, v češtině zazněly v podání herce Slováckého divadla a recitátora Vladimíra Doskočila, publicistky a recitátorky Barbory Dojčár Majíčkové a učitelky ZUŠ a hlasové expertky Olgy Strašákové.

Zhudebněné verše doprovodilo komorní sdružení učitelů ZUŠ a hostů: Marcela Pávková – akordeon, klavír, Aranka Šupková – violoncello, Marek Ovčáčík – housle, Jiří Rybák – klarinet, Roman Staník – trubka.

Program ozvláštnily jemné taneční choreografie Jarmily Krystoňové, s kterými se představily žákyně školy Dominika Marková, Aneta Tomková a Karolína Vojáčková.

Jozef Leikert

Je známý slovenský básník, spisovatel literatury faktu, historik, univerzitní profesor. Celkem mu vyšlo přes sedmdesát knih, z toho šestnáct v České republice. Knihy poezie mu vydali ve čtrnácti zemích (např. USA, Kanada, Švédsko, Rusko, Polsko, Rakousko, Ukrajina) a dvě knihy vyšly v jazyce esperanto. Za svoji tvorbu získal několik domácích a zahraničních ocenění. Rovněž v tomto roce je nominovaný na Nobelovu cenu za literaturu. Básnická poema Osmičky galaxie vyšla nejprve na Slovensku, později k 100. výročí založení Československa v Praze. Součástí knihy jsou dvě CD, v češtině s recitací Josefa Somra a hudbou Přemysla Kučery a ve slovenštině s recitací Jozefa Šimonoviče a hudbou Tatiany Tretinové.

Josef Somr v úvodu knihy napsal, že „Leikertovy básně nejsou na jedno přečtení či na jeden poslech. Dobré je se k nim vracet a pomalu vnímat a procítit verš za veršem, jen tak je možno pochopit jejich podstatu. Jsou skromné, tiché, ale o to výřečnější, nutí k zamyšlení nad sebou samým, nad okolním světem. Nad dobrem i zlem, v nás i vůkol nás...“

Fakturační adresa:
Mariánské náměstí 125, 686 01 Uherské Hradiště

Doručovací adresa (kancelář školy):
Tyršovo náměstí 363, 686 01 Uherské Hradiště

tel.: 572 551 489​
e-mail: zusuh@zusuh.cz

Kontakt, Mapa stránek

Základní umělecká škola v Uherském Hradišti má čtyři obory:

hudební

výtvarný

taneční

literárně-dramatický

copyright © 2015 - 2020 Základní umělecká škola Uherské Hradiště

web vyrobil icard.cz