Pavel Šporcl uvedl výstavu portrétů hudebních skladatelů

Uherskohradišťskou ZUŠku navštívil 25. října český houslový virtuos světového renomé Pavel Šporcl. Otevřel zde výstavu portrétů hudebních skladatelů, které pro jeho pořad Hudební perličky na ČT Déčko nakreslili či namalovali žáci výtvarného oboru v loňském roce.

V ročním projektu, který se svými žáky a kolegy zrealizovala pedagožka Jana Tvrdoňová, bylo vytvořeno celkem 338 portrétů, vzniklých speciálně pro tento pořad. Na vernisáži si z nich návštěvníci mohli prohlédnout 42. V komponovaném programu v koncertním sále Základní umělecké školy se Pavlu Šporclovi sólovou i společnou hrou na housle představili nejtalentovanější žáci ZUŠky a svoje umění předvedla i skvěle sehraná cimbálová muzika mladších žáků Pavla Štulíra.

Slavný houslový virtuos pak nechal ještě před svým večerním koncertem v Klubu kultury rozeznít svoje ikonické modré housle a zavzpomínal na svoje hudební začátky.

Výstava bude v základní umělecké škole k vidění do půlky listopadu. Jde o její třetí uvedení v Uh. Hradišti. Poprvé se s ní návštěvníci mohli setkat v koncertním sále v Revoluční ulici, byla také součástí květnové expozice Tyjátr v Galerii Slováckého muzea. Vystavené portréty se staly součástí scény Hudebních perliček, kterou pro Českou televizi navrhla a realizovala výtvarnice a scénografka Eva Blahová, rodačka z Uherského Hradiště a absolventka naší školy.

„Od dubna 2017, kdy jsme byli přizváni ke spolupráci na první sérii, vznikl postupně unikátní projekt, ve kterém se naši malí výtvarníci ve věku od 5 až do 18 let seznámili nejen s hudebními skladateli, jejich nejznámějšími díly, ale i s perličkami z jejich života. Odměnou pak pro třetinu z nich bylo objevení svého obrázku na televizní obrazovce,“ uvedla autorka projektu Jana Tvrdoňová.

Díky tomuto pořadu nahlédli žáci tak trochu i do zákulisí tvorby České televize. Natočeno bylo celkem 28 dílů ve dvou sériích a hned po natáčení první série si naši mladí výtvarníci vysloužili pochvalu od produkce ČT.