Lukáš Klánský patří k nejvýznamnějším a nejžádanějším českým klavíristům mladé generace. Díky oceněním na mnoha mezinárodních soutěžích a úspěšným vystoupením na festivalech v ČR, ale i v Evropě, se stal jak vyhledávaným sólistou, tak komorním hráčem. Žákům a učitelům ZUŠky se představil i jako zkušený pedagog, který to s dětmi umí – a ví, jak a na co se ptát. Přednáškami, cvičením, poslechem zkušených interpretů, nápodobou. Jsou lidé, kteří se naučili skvěle anglicky pouze z textů Beatles. Vyučovat lze mnoha různými způsoby. Lukáš Klánský, kromě klasických metod výuky, klade dětem při svých lekcích otázky tak, aby si na možné řešení dokázaly přijít po úvaze samy. V první části programu se na pódiu koncertního sálu vystřídaly žákyně Kristýna Knotová, Eliška Mikušová a Aneta Vajdíková, které navštěvují hodiny klavíru ve třídách Jany Hanáčkové, Jany Grabcové a Petry Jarmarové. Kristýna Knotová zahrála Capriccio Bedřicha Smetany, Aneta Vajdíková Preludium Svit luny Clauda Debussyho a Eliška Mikušová Arabesku od stejného autora. Dívky nejprve klavírnímu virtuosovi přehrály část studované skladby tak, jak by ji hrály před publikem. Lukáš Klánský s nimi pak prošel partituru a předvedl žákyním, jak lze kouzlit s kontrasty, barvami a hudebními důrazy a jak by ji interpretoval on sám. „Představ si, že bys byla dirigentem orchestru – jakou náladu z této skladby cítíš? Kdybys měla zvolit nějaké přídavné jméno, jaké by to bylo? …To cis, to je jako ořezané tužky. Jak bys je zahrála tak, aby byly jemnější?“ ptal se v průběhu hraní dívek za klavírem umělec, který doprovází při vystoupeních například Václava Hudečka.
Po lektorské části se mohly ptát naopak děti. „Když jste byl mladý, jak dlouho jste cvičil a chtěl jste toho někdy nechat?“ vyzvídaly od ani ne třicetiletého virtuosa, jaké byly jeho klavírní začátky. Diváky také zajímalo, jaké autory nejradši poslouchá, kde učí či na co bude hrát jeho čtyřletá dcera Šarlota.
Učitelka Jana Hanáčková, vedoucí klavírního oddělení ZUŠ Uherské Hradiště, hodnotí tuto hudební událost velmi kladně: „Žákyně Kristýna Knotová byla s Klavírním večírkem velmi spokojena, lekci vnímala jako velký přínos ve vnímání studované skladby. S podobnými pocity z ní odcházely i Eliška Mikušová a Aneta Vajdíková. Lukáš Klánský je přes své mládí velmi erudovaný pedagog s vytříbeným hudebním vkusem, jak jsme si ostatně mohli ověřit na jeho večerním koncertě,“ poznamenala pedagožka, která se výuce klavíru na této hudební škole věnuje již od roku 1980.
Více informací o tomto umělci najdete na www.lukas-klansky.cz.