Setkání s Kvartetem Martinů

V příjemném komorním duchu proběhlo setkání s Kvartetem Martinů, které bylo hosty Základní umělecké školy Uherské Hradiště jen pár hodin před svým večerním koncertem 11. února 2020. Koncertní sál rozezněly v úvodu dva Beethovenovy smyčcové kvartety, jeden raný a druhý z pozdního období. „Dostala jsem zprávu, že Vídeň běsní tímto výročím – celý svět si nyní připomíná čtvrtstoletí, které uplynulo od narození Ludwiga van Beethovena,“ vysvětlila malým posluchačům Jitka Vlašánková, proč právě tyto skladby zvolili pro uvedení na Základní umělecké škole.

Hru pak prokládala slovem a povídáním s dětmi, které se dověděly, že kvartet hraje už od roku 1976 a zaměřuje se převážně na hudbu Haydna, Mozarta, Beethovena, ale i romantických a českých autorů – Janáčka, Dvořáka, Martinů. V jejich repertoáru nechybí ani komorní autoři, např. Petr Eben či František Škroup. „Říká se, že Josef Haydn je největší neznámý autor, protože z jeho 80 kvartetů se hraje jen přibližně 20, ostatní nejsou příliš známé“, osvětlila violoncellistka a pokračovala další zajímavostí. „Dnes jsme si pro vás připravili Cypřiš Antonína Dvořáka „V té sladké moci očí tvých“. Pochází z doby, kdy se Dvořák zamiloval do mladé dívky, herečky, která jeho lásku neopětovala, tak se skladatel oženil s její sestrou. Cyklus Cypřiše z tohoto období obsahuje i další poetické názvy, například „Kol domu se teď potácím“ nebo „V tak mnohém srdci mrtvo jest“.“

Publikum také zajímalo, na jakých zvláštních místech členové kvartetu v minulosti hráli. „Z netradičních míst jsme hráli kupříkladu ve vinném sklepě přímo před těmi velkými vinnými tanky, zajímavé to bylo i v New Yorku na bárce. Publikum skrz nás vidělo celý Manhattan, my jsme k němu hráli zády a když kolem projela loďka, tak jsme se docela rozhoupali“, pousmála se zkušená muzikantka. „Cílem těchto akcí je inspirovat děti i učitele k setkání s živými umělci, což se povedlo“, zakončil hudební podvečer ředitel ZUŠky Jiří Pospíchal a pozval diváky na koncert do uherskohradišťské Reduty.

Múžete se podívat i na videoreportáž televize TVS z našeho koncertního sálu.

Fakturační adresa:
Mariánské náměstí 125, 686 01 Uherské Hradiště

Doručovací adresa (kancelář školy):
Tyršovo náměstí 363, 686 01 Uherské Hradiště

tel.: 572 551 489​
e-mail: zusuh@zusuh.cz

Kontakt, Mapa stránek

Základní umělecká škola v Uherském Hradišti má čtyři obory:

hudební

výtvarný

taneční

literárně-dramatický

copyright © 2015 - 2020 Základní umělecká škola Uherské Hradiště

web vyrobil icard.cz