Výstava Selenita 2017 - vernisáž

Základní umělecká škola Uherské Hradiště uvedla výstavu fotografií a ocenila Selénitu 2017. Tyršova galerie, 23. února 2017, 17:00.Základní umělecká škola Uherské Hradiště představila ve svých prostorech na Tyršově náměstí výstavu Selénita 2017 žáků oboru Fotografie a nová média. Vernisáž uvedl pedagog Marek Malůšek a ředitel školy Stanislav Nemrava přestrojen za samotného obrozence Miroslava Tyrše.

Žáci se zde prezentují fotografiemi, které až na malé výjimky nevznikly přímo ve výuce, ale přesto jsou s ní neodmyslitelně spjaty. Povinností každého žáka oboru Fotografie je totiž ve výuce předložit každý měsíc soubor či jednotlivé fotografie, kterými prokazuje, že je schopen svět kolem sebe vnímat a hodnotit i skrze hledáček fotografického aparátu nebo třeba jen telefonu.

Z tohoto rytmu také vyplývá název výstavy a soutěže, pro které jsme si vypůjčili krásné pojmenování obyvatel měsíce od průkopníka kinematografie Georgese Mélièse z jeho filmového zpracování Verneovy Cesty na měsíc z roku 1902.

Žáci v průběhu roku fotografie ve výuce promítají, popisují okolnosti jejich vzniku a jejich kolegové je společně s pedagogem hodnotí. Zkouší na nich specifické postupy úprav, ořezů a postprodukci. Je to 
tedy takové propojení vnějšího světa se školní výukou.

Letošního, již druhého ročníku soutěže o titul Selénita 2017 se zúčastnilo 13 žáků. Porota, složená z pedagogů výtvarného oboru Základní umělecké školy Uherské Hradiště, vybrala ve dvoukolové soutěži 8 finalistů a pro vítěze hlasovali přímo návštěvníci vernisáže. Při vstupu do galerie obdrželi žeton, kterým mohli vhozením do označeného hrnečku hlasovat pro svého zvoleného finalistu.

Do finále postoupili žáci Eliška Čechová, Kristýna Hartmanová, Aneta Jindrová, Jakub Lukeš, Vojtěch Martásek, Kateřina Mičková, Andrea Somrová a Jan Stindl. Vítězem pro rok 2017 se stala žákyně Andrea Somrová se souborem krajin s vypjatou světelnou atmosférou V temném lese. Získala cenu, poukaz v hodnotě 500kč na nákup knihy dle vlastního výběru v knihkupectví Portál.

Pro žáky se jedná o příležitost vyzkoušet si, jaké to je, vystavovat vlastní fotografie a prožít celý proces od sestavení výstavního souboru, přes postprodukci, tisk, adjustaci snímků, až po organizaci samotné vernisáže. Výstava představuje širokou paletu žánrů inscenovaných i reportážních fotografií od portrétů, přes dokument a reportáž až ke krajinám nebo architektuře.

Marek Malůšek a Aneta Jindrová (žákyně oddělení Fotografie a nová média)

Fakturační adresa:
Mariánské náměstí 125, 686 01 Uherské Hradiště

Doručovací adresa (kancelář školy):
Tyršovo náměstí 363, 686 01 Uherské Hradiště

tel.: 572 551 489​
e-mail: zusuh@zusuh.cz

Kontakt, Mapa stránek

Základní umělecká škola v Uherském Hradišti má čtyři obory:

hudební

výtvarný

taneční

literárně-dramatický

copyright © 2015 - 2022 Základní umělecká škola Uherské Hradiště

web vyrobil icard.cz